Contabil, Full time, Bucuresti, Romania

Job information

Position
Contabil
Department
CONTABILITATE
Location
Bucuresti
Country
Romania

Description
Cerinte:
Studii superioare cu specializare in domeniul financiar contabil;
Experienta de 1 an pe un post similar;
Bune cunostinte de legislatie contabila si fiscala;
Gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza;
Spirit de initiativa, corectitudine si capacitate de argumentare in luarea deciziilor;
Abilități de organizare și planificare;
Capacitate de organizare a timpului, sarcinilor;
Spirit de echipa, flexibilitate si perseverenta.

Responsabilitati:
Organizeaza si asigura efectuarea corecta si la timp a inregistrarilor in contabilitate, pe baza documentelor primite de la clienti;
Verifica corectitudinea inregistrarilor contabile;
Verifica componenta soldurilor conturilor si efectueaza reglari pe baza acestora;
Asigura intocmirea si arhivarea documentelor justificative si a registrelor contabile, conform cu legislatia in vigoare;
Verifica si/sau stabileste impozitele de plata, verifica/intocmeste declaratiile fiscale obligatorii si raspunde de inregistrarea acestora;
Intocmeste declaratii TVA;
Tine evidenta mijloacelor fixe;
Organizeaza operatiile cu caracter financiar contabil necesare inchiderii exercitiului financiar si verifica documentele de inventariere anuala a patrimoniului;
Elaboreaza situatiile financiare lunare si semestriale ale clientilor;
Verifica modul in care se realizeaza reconcilierea evidentei AFP din fisa platitorului cu datele din contabilitate;
Intocmeste raportari speciale pentru clienti.